Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo odkryte

28 kwietnia, 2020 0 przez admin1977

Mazury i Suwalszczyzna wydawane na nowo Turystykę możemy ważyć na dużo kategorii – sam z działów rozmawia o turystyce częstej i skutecznej, kwalifikowanej. Co ciekawe w ubiegłych latach wzrosło zainteresowanie turystyką aktywną nie chociaż w Polsce. Coraz bardziej nas ma szukanie miejsc mniej znanych, a przez toż szczególnie romantycznych i pięknych. Przykładem może północno-wschodni zakątek Polski.

Nie właśnie wielkie jeziora

Oczywiście wciąż największym uznaniem zajmują się Wielkie Jeziora Mazurskie. W czasie letnim, lecz również pd koniec maja również do połowy września pływa tu setki, i nawet już tysiące łódek. Inwestorzy walczą o grunty nad jeziorem, planując nierzadko wielomilionowe inwestycje.

Niestety, dla wytrawnych żeglarzy problemem stoi się rosnąca liczba motorówek także wtedy nierzadko przypominających niewielkie stateczki. Wbrew to przy brzegach Wielkich Jezior Mazurskich pojawia się coraz więcej małych marin z kejami dla sprzętu wodnego. Najczęściej takie mariny posiadają również polami kempingowymi.

Etos żeglarstwa zabiera się chwiać? Część żeglarzy woli zacisze i poszukuje akwenów mniej „znanych”. Chociaż to zupełnie nie istnieje takie proste. Na jeziorach mniejszych (tych danych dużo na wschód) trudno o keje i mariny. Jednak jak zacisze można potraktować Jezioro Wigry chodzące do najbogatszych w Polsce. Wydobywa się w ścianach Wigierskiego Parku Krajowego a drogim większym portem jest tamtejszy ośrodek PTTK. Najlepiej jest mieć tu swoją łódkę, bo z wypożyczeniem możne być niestety. Większość widocznych łódek to „rezydenci”.

Wiele uroku mają nieduże-rynnowe jeziora występujące w północno-wschodnim zakątku województwa warmińsko-mazurskiego. Przykładem że żyć jezioro Gołdap, na jakim nawet ostatnio pojawiły się żagielki. Można polecić przyjazd ze bliską łódką na pobliskie Jezioro Czarne. Najistotniejsze w Polsce jezioro Hańcza niemal przez cały rok przyciąga płetwonurków.

Oraz w pobliżu?

Oraz w towarzystwie tych niższych jezior wiele ciekawych osobliwości. Choćby Puszcza Romincka, dawny rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Niezapomniane wrażenie oddziałuje na turystach piramida-grobowiec w Rapie. Podobnie najwyższe w Polsce, nieczynne mosty kolejowe w Stańczykach i ślady po dawnym torowisku. Postawiona na przełomie XVII i XIX wieku przez ród Farenheidów. Poszukiwacze historii interesują się nie tylko Gierłożą i Mamerkami, lecz również podgołdapskim kompleksem „Robinson”, dawną kwaterą wojsk Luftwaffe, gdzie najprawdopodobniej spotykała się hamownia silników do rakiet V.

Zatem, kierunek północny-wschód i się na pewnie nie rozczarujemy.

zobacz również Mazury i Suwalszczyzna odkrywane na nowo