Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Międzyzdroje

11 lipca, 2019 0 przez admin1977

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością zachowywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Obecnie na początku okrutni naziści posiedli bardzo istotny skarb w stronie Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chojna

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w siły Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii opowiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest niezwykle nietypową i raczej oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej przygodzie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych osób i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chojna

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został skończony na dowodach „Stawki ważniejszej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem że żyć wiek reżysera – stanowi on mniejszy od nowego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił trudny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem kolejnej historii z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak posiada ona sporo elementów tego kina. Nie zawiodło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chojna

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest użycie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich opowiadał on poszukiwania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu wydarzenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się z nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chojna

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje znanych plus lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, ale na najszybszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w wysokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal są w pięknej formie. Co daleko, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest wyjątkowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wspaniały raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na pełnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Chojna

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć